Tudomásunk szerint a magyar élettérben több mint egy tucat Szentlászló település van. Az emlékév alkalmából ezek közül mutatunk be néhányat röviden
Tordaszentlászló (románul Săvădisla) községközpont Kolozs megyében, Kolozsvártól 23 km-re dél-nyugatra a Szentlászlói-medencében. A tájegység fő vize a Fenes-patak (Szőlő-patak).
Az ezer főt meghaladó, nagyrészt magyar lakosság a hagyományaik tekintetében Kalotaszeghez tartozónak tartja a falut. Ez kifejezésre jut az 1967-ben életre hívott falumúzeumi gyűjtemény, illetve a Kalotaszegi Tájmúzeum itteni működésében is. Tordaszentlászló oszlopos tagja a kalotaszegi faluturizmusnak. A piacteres halmazfaluhoz 7 település tartozik, községi szinten a nemzetiségek aránya kiegyensúlyozott.
A szakértők szerint a 12. században már megvolt az úgynevezett Temetőhegyen a Szent László templom. A hagyományok úgy tartják, hogy a kunok leverése után a Lovagkirály ide telepített le harcosaiból és ehhez kötődik a falu neve. Tordaszentlászlón 1992. jún. 27-én avatták fel Szent László szobrát, Sántha Csaba munkáját. A régmúlttal kapcsolatban meg lehet említeni, hogy errefele haladt a rómaiak egyik hadiútja. A település történelmében szerepet játszott Léta vára közelsége, és úgy tudni, hogy 1285-ben villa de Sancto Ladislaonak már saját plébániája volt. Az első megbízható adatok Imre király (III. Béla fia) idejéből származnak, valamint a gyakran idézett 1332-es pápai tizedjegyzékből. A református hitet követők mai temploma 1888-ban épült a lebontott istenháza helyébe, a régiből az értékesíthető elemeket hasznosították. Ezt a templomot napjainkban újították fel. A falu iskolájáról az első információk 1606-ból kelteződnek.
A település nevének megismerését segítették a környéken nagy mennyiségben előforduló kövületek, a Nummulitesek (görög, kőpénzek), amelyeket Szent László pénzeként szoktak emlegetni. Ugyanis a legenda szerint a fosszíliák a király fohásza következtében kővé vált pénzek.
A település hírét messze földre viszik a minden évben Szent László napján (jún. 27.) megrendezésre kerülő nemzetközi kórustalálkozók, amelyet sokan Erdély legnagyobb ilyen jellegű történésének tartanak. Az idén 28. alkalommal került rá sor. A falu látnivalói közt megemlítendő az 1999. szeptemberében felavatott emlékmű, amit az 1944-es harcokban elesett román, magyar, orosz és német katonáknak emeltek. Az Elkán György tervezete obeliszk márványtábláján, négy nyelven olvasható a szöveg. Az érdekességek közzé sorolják az Árpád-kori templomból felhasznált emlékeket, Szent László mellszobrát, a Kalotaszegi Tájház és Múzeumot, a Mikes-kastélyt. Ez utóbbi jelenleg csak kívülről tekinthető meg.
A szellemi-kulturális élet pezsgését jól jelzi a százéves műkedvelő színjátszás, a Tordaszentlászlói Füzetek helytörténeti kiadvány, a fúvószenekar, tánccsoport, valamint, hogy itt nyitották meg az első teleházat Kolozs megyében.
Ez a falu is tagja a Szent László nevű települések egyesületének, 2017 – ben már a 22. találkozónál tartanak.
Mikes kastély Szent László mellszobra