Tudomásunk szerint a magyar élettérben több mint egy tucat Szentlászló település van. Az emlékév alkalmából ezek közül mutatunk be néhányat röviden
Pilisszentlászló (szlovákul Senváclav) 1200 lakosú település, népessége folyamatosan nő, számottevő a nyaralót vásárlók száma is. A jórészt vulkáni kőzetből álló Visegrádi hegységnek egy erdőkkel szegélyezett, úgy 350 m magasan fekvő medencéjében húzódik a falu, Visegrád (13 km) és Szentendre (8 km) között. A község teljes területe is a Duna-Ipoly Nemzeti park része. A környező magaslatok között persze van a Szent László nevű is. A terület vizeit az Apátkúti és a Lepence patak vezeti le a Dunába, és azok a völgyek vadregényességükkel turisztikai vonzerőt is jelentenek.
A török idők után a Felvidékről visszatérő pálosok hoztak magukkal telepeseket, akik újjáépítették az egykori Kékes falut, de már Szentlászló névvel. 1696-ból ismert e néven a település. A magyar-csehszlovák, rosszemlékű lakosságcserében (1947) mintegy 400 lakos költözött át Felvidékre. Az itt maradtak leszármazottainak jelentős része ma is beszél szlovákul, ezért is működik itt szlovák közösségi ház és neves szlovák asszonykórus.
Barokk temploma az egykori pálos kolostor helyén épült 1770-72 között. A 18. századtól a lakosság megélhetését főleg a mező- és erdőgazdálkodás biztosította, de az utóbbi évtizedekben folyamatosan nő az idegenforgalom jelentősége. Érdekessége a településnek, hogy a meglehetősen csekély számú Waldorf iskolák egyike itt működik, és viszonylag sokan járatják ide gyermekeiket, még az iskolavárosnak számító Szentendréről is.
A lakosság intenzíven ápolja a helyi hagyományokat, és éberen őrködik a csodás természeti környezetük épségének meg- és fenntartásán. Ez számukra nem csak életminőséget jelent, hanem az idegenforgalomhoz kapcsolódó munkahelyek megőrzését is.
Még, ha a közeli és magas turisztikai potenciállal rendelkező Visegrádtól, Szentendrétől el is tekintünk, akkor sem könnyű a csak ismertebb turista célpontokat mind felsorolni. Hát még bejárni! A közlekedést, az objektumok elérését elég jól kialakított és karbantartott turistaösvények, illetve kerékpárutak teszik lehetővé. Néhány a közkedveltebb túralehetőségek közül: Apátkúti völgy és pisztrángos; Prédikálószék a Dunakanyarra néző új kilátóval; Vadálló-kövek; a Királykunyhó és környéke, Paprét a lovas-kínálatával; az egykori titkos légvédelmi bázisok maradványa; a Dömör-kapu; a híres Rám-szakadék; Dobogó-kő; a rejtélyes Ferenczy-szikla stb. A gazdag és változatos vadállomány egyaránt vonzza a fotósokat és a puskásokat is.
A helyi lehetőségeken túl a közeli környéken a Sikárosi, Apátkúti, Királykunyhó stb. erdészház is kínál minőségi szállást, és a messzibb földön is ismert, szinte az erdőbe simuló Kis rigó vendéglő sok látogatót csábít. Vannak, akik időnként pusztán a tradicionális magyaros konyhájáért, az egész hangulatáért „ugranak ki”, akár Budapestről is.
A településnek vasútja nincs, de a hegyen-völgyön, erdők között kanyargó látványos úton Pilisszentlászló könnyen elérhető.
dr. Diószeghy László, geográfus